A citera
A legnépszerűbb pengetős hangszerünk. A hanszer elődjei a perzsa-török kultúrterületen már az i. sz. I. évezredben mejelentek. Az ázsiai eredetű zeneszerszám Európa nyugati és északi országaiban terjedt el. Igazi fénykorát a XVI-XVII. században élte. A keskeny, hosszúkás citerák hangterjedelme fokozatosan kibővült. A múlt században a délnémet és osztrák műhelyekből már kitűnő koncertciterák kerültek ki. Hazánkban a XIX. századtól kezdve használták, de az első egyértelmű adatok csak az 1800-as évek legvégéről maradtak fenn.
A magyar citerák alakjuk szerint csoportosíthatók. A három alaptípus a hasáb- a kisfejes és a hasas citerák. A legegyszerűbbek a hasáb alakú vályúciterák. Az egész hangszertestet egy darabból vájták ki, ritkábban használtak különféle faanyagot a rezgő tető építéséhez. A citera alja általában nyitott volt.
Vájúcitera
Elterjedt a hasábciterák egy bonyolultabb változata, a galambdúcos citera is. A szabványos téglalap alaprajzú hangszer jellegzetessége a dallamhúrok felőli oldal lépcsőzetes kialakítása. Galambdúchoz az oldalrészbe fúrt lyuksor miatt hasonlít. A kisfejes citerákat nevezték fiókos vagy kölyökfejes citerának is. Külső oldalán néha faragott lófejjel is díszített kisebb tőkék, a pótfejek sorakoznak. A dallamhúroknak külön tőkét, kottafejet építettek.
Kisfejes citera
Sokszor a kisfejes citerák jellemző pótfejeivel is kiegészítették a legfejlettebb magyar citeratípust. A dallamjátszó prímhúrok mindig azonos hangolásúak. A többnyire rézdrótból készített érintőket kottának nevezték. A citera kezdetben egészhangos, egy érintősoros, egykótás volt. A félhangérintőkkel is ellátott hangszereket félkótásnak hívták. Az egészhangok és a félhangok érintői külön sorban helyezdnek el, ezért a népi szóhasználatban a hangszert duplakótásnak is nevezték. Az egészkóták fölé három-négy, a félkóták fölé két dallamhúrt feszítettek a citerára. A kísérő vagy vendéghúrokat többféleképpen hangolták. Jellemző volt, hogy az összes húrt a prím alapjhangjára húzták. Nem ritka, hogy a hangsor negyedik hangja is megszólal a kísérőhúrok között. A dallammal együtt zengő húrokat hármashangzatra hangolják. A legmélyebb zengőhúr a bőgő. Húrokhoz régen nehéz volt hozzájutni, így a rézdróttal átfont basszushúrt a parasztmuzsikusok sokszor bizonytalan hangolású dróttal helyettesítették. A vendéghúrok szerepe inkább a ritmuskeltés, mint a dallam harmonikus kísérete volt.
A játékos a hangszert lúdtollból készített pengetővel "verte" és a bal kézzel marékra fogott nyomóval szorította az érintőkhöz a dallamhúrokat. Az Alföldön egyre több muzsikus kezdett nyomó nélkül, ujjakkal is játszani. A mai citerások ezt a játékmódot olyan tökélyre fejlesztették, hogy akár több szólamban is képesek muzsikálni. A jó zenész az összes húrt egyszerre csak sor elején vagy hangsúlyos helyeken pengette meg. Sokszor, ha túl erősen verik a kísérőhúrokat., elvész a dallam. Az egyes hangok gyors ismétlésével, pörgetésével viszont erőteljesebbé teszik a prím hangját.
Pikolócitera
A hangszert rendszerint nem mesteremberek, hanem egyszerű, ügyeskezű földművesek készítették. A testet jávorfából, bükkből vagy más keményfából faragták, a tetőt fenyőfából építették. Hangolószögnek lecsípett fejű vasszög is megfelelt. Az érintőket nem méréssel, hanem hallás után helyezték el. Addig tologattak egy rövid drótdarabkát a dallamhúr alatt, amíg a másik kész citerán megpengetett hanggal megegyezett. A megfelelő helyet ceruzával megjelölték. Az utóbbi időben országszerte alakulnak a citeregyüttesek. A citerák mellett köcsögduda, népi furulya is színesíti a hangzást.
imre |
Tibi! Olyan vakító a mosolyod, hogy a gép is megvakul tőle, és ezért nem akarja megmutatni a többieknek, mert védi ön és társai látását.
Itt a tavasz mosolya,
Vakít a fogam. Ha-ha-ha |
Nem semmi képeslapok: (ha valaki nem látná a lapon, azért írtam mellé)
Azt hiszem teljesen belémzúgott ez a kütyafülű... Hogy mit eszik rajtam?! Persze azért meg tuom érteni. Teljesen kikészült szegényke... Miáúúúúú!
ÓÓÓ sole mióóóó lallalala... (na majdnem én is így csináltam ének vizsgán, buli volt!) |
Ja és még valami: drukkoljatok, mert délután megyek citerázni! Én! Akire csak a ti ceterapróbátokon ragad valami, akkor is csak hülyéskedtem. De majd valahogy elpötyögök valamit. :-) |
Sziasztok! Most nem tudom, mi van a géppel, meg ezzel az egésszel. Tibi, a képedet nem akarja feltenni a gép! De majd még próbálkozok. A Hunor képét sem akarja megjeleníteni, én legalábbis nem látom, de Szusz sem. Akkor nem csak én vagyok vak. Nem mondhatja nekem a béka (akire ha rálépnek) "VÁK VÁGY?!" :-)
Mai vizsgaeredmények: ének - 5, irodalmi alapfogalmak - még nem tudom, de szerintem meglesz :-) A REMÉNY HAL MEG UTOLJÁRA!
Puszy! Regina |
Üdv keresztapátoktól, Hunor.
Legyetek jók még nem találkozunk, addig meg én is igyekszem jónak maradni. :) |
szisztok! Jaaaajjjjjj, nem megy ez nekem :( Inkább elküldöm reginának a képet és ő majd beilleszti. Jó, Regina? Köszike :)))
Elkészült a vadiúj galgamenti koreográfiánk. Ma fejeztük be. Tök jól sikerült :))) Remélem minél előbb nektek is betudjuk majd mutatni :)
Üdv. mindenkinek
Tibi |
Mai napra utolsó megjegyzésem:
ROHANÁS AZ ÉLETEM!!! De legalább nem unatkozom!
Puszy! :-) |
Ismét én! :-)
Megvan az óvós tesi!!!!!! (2-es lett, de megvan az a lényeg)
Puszy! |
Tibi! Jól mondja Szusz. A képre rákattintasz jobb egérgombbal, másolás, amikor új hozzászólást írsz, akkor jobb egérgomb, beillesztés. Vagy ha nem sikerül így se, akkor küld el nekem e-mailbe és majd okoskodok valamit, de bízom a tehetségedben és szerencsédben! :-)
(pusztai.regina@freemail.hu) |
Sziasztok!
Tibi!!!!! Megvannak a képek? Tedd fel gyorsan, ha sikerül. Én nem vagyok néptáncoktató, csak táncos, de ez még nekem is sikerülni szokott. :-)
Vizsgaeredmények: diadaktika óvó- 5 , vizuális nevelés ttp.- 5 , testnevelés módszer óvó- most fogom megtudni, kutatásmetodika- 3 és még van kb. 8 vizsgám!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-(
Lányok, fiúk, akivel már beszéltük: június 22. után...?!
Puszy! ~<:-) (ez egy boszi) |
Sziasztok!
Jövőhét pénteken cd felvétel, mindenki jöjjön próbákra, mert jó lenne színvonalas hanganyagot kiadni, és nem al nagyázni az egészet!!!
Szerintem ha én nem megyek osztálykirándulára, meg fidelitasz kongresszusra a cd felvétel miatt, szerintem joggal várom el mástól is hogy hozzon némi áldozatos, és mászkáljon foltyin "gyulára, meg csabára" :) Meg a dalt amit énekel megalább egyszer énekelje el a végéig ! GYakorolni, gyaklorolni, gyakorolni!!!
"a kontrás srác" |
Szia Tibi!
De régen találkoztunk! Kár, hogy most nem jött össze a találkozás. Majd legközelebb. Ja és puszilunk mindenkit!!!
Képet úgy tudsz feltenni, ha előtte kimásolod, aztán amikor írod a szöveget beszúrod! :o)
Zsuzsi |
Sziasztok, kécskeiek :) Megmondaná valaki, hogy kell ide képet felrakni, mert nekem halvány gőzöm sincs :) Én csak egy kis butus néptáncoktató vagyok. :))))
Tibi, Nagykikindáról |
Szaisztok! Vizsgajelentések következnek: hétfő-Didaktika 1, kedd- Testnevelés (elmélet) hát írtam, még nem tudom az eredményt, szerda- Vizuális nevelés, most megyek szóbelire, a tánár tegnap csak 1 embert engedett át, hát ebből UV lesz.
Csak azért írtam most fel, hogy a Tibi ne hiányolja az eredményeimet. Így legalább mindenki tudja, milyen dinka vagyok. :-) Szombaton még megyek Didaktikából vizsgázni. Drukkoljatok! Ja és utána fellépésre.
Tibi várom a képeket, majd írok hozzá szöveget.
Puszy! Mindenkinek, akárhol is lakik.
|
Szia Regina!
Én is találkoztam azokkal a kis madarakkal! Nagyon örülök neki!!! És képzeld nekem is sikerült a fejlődés 1 vizsgám 33333-mast kaptam!!! Remélem a többi is így fog menni! Jók ezek a képek! :-) Jók legyetek és jó kedvűek. Most és is az vagyok kivételesen! Hihi...
Szusz |
Lányok ti meg felkerültetek az internetre. Húúúúú! :-) |
A fiúk dolgoznak! Mi meg nézzük! Ez így helyes!
Bal lábat a jobb után... De melyik a jobbik bal a két bal közül? :-) |
Szai Szusz! Azt csiripelik a főiskolai madarak, hogy mindenkinek sikerült a Kutatásmetodika, azt hogy kinek lett 2,3,4,5 nem tudom. Jegyek folyamatosan felkerülnek az internetre. Örülünk!!! :-) Puszy! Regina
|
SIKERÜLT A FEJLŐDÉSLÉLEKTANOM! 2-ES LETT!!!!!!!!!!! JAJ DE JÓ!!!!
Puszy! Regina |
[Friss hozzászólások] [278-259] [258-239] [238-219] [218-199] [198-179] [178-159] [158-139] [138-119] [118-99] [98-79] [78-59] [58-39] [38-19] [18-1]
|